Filmművészet kezdetei

A némafilm indulása

1895. dec. 28-án volt az első nyilvános vetítés Párizsban, vetítések ugyan már ezt megelőzően voltak, de a kísérletek még nem terjedtek túl a laboratóriumok szűk falain. Az első filmfelvételeket természettudományos megfigyelések céljaira használták, a kamerának az emberi szemhez viszonyított nagyobb objektivitása miatt. A vizuális valóság viszonylag hű rögzítésére és tanulmányozására máig sincs a filmnél alkalmasabb eszközünk.
Lumiére-fivérek filmjein megjelenő képsorok, így az állomásra befutó vonat, a gyárból ki-özönlő munkások vagy a kertjét öntöző ember eleinte csak témájukkal hoztak, majd a reprodukción túlmenően az ábrázolt tárgyat a mozgókép természetében rejlő eszközök (képkivágás, perspektíva, fény és árnyék, mozgatás, vágás) segítségével értelmezik.

A Lumiere-fivérek legnagyobb újításuk az, hogy a mozgóképet tömegszórakoztatás eszközévé tették, ami hamarosan újabb igények jelentkezését hozta magával. A továbblépés lehetőségének csíráját már az egyik Lumiere-féle kisfilmben, a Megöntözött öntőzőben a (filmburleszk őse) megtaláljuk, a valóság reprodukálásának szándéka humorral párosul.


A Lumiere-fivérek munkássága: rövid dokumentumfilmek, naturalizmus, pl. A kisbaba reggelijeA vonat érkezése.

Georges Melies előbb egy illuzionista színház igazgatója volt, saját műtermében részben színpadias, részben pantomim szerű ötleteit filmesíti meg, melyek egyrészt a véletlen, másrészt saját eleven ötletessége számos filmtrükk felfedezéséhez vezeti el. Díszleteket és mesterséges fényt alkalmaz: Lassítás, gyorsítás, stoptrükk, összefényképezés, takarás, alaksokszorosítás, stb. szerepel filmjeiben, amelyekből többet ki is színez. Így a film előtt megnyílik a merész fantázia és a mesevilág számára. Hamar megvált Melies a zsánerképektől, a napi események műtermi rekonstrukciójától, a kedves Hamupipőke meséjén és a bűvészprodukciók lefényképezésén át a merész világűrutazás utópisztikus ábrázolásáig (pl. Utazás a Holdba.)sőt a fantasztikus komikumig (Fantasztikus hidroterápia) szélesítette tematikáját és kifejezőeszközeit. Melies filmjei azonban inkább csak a gyermekek és a naivabb nézők számára jelentettek szórakozást.

A filmművészet terén Dawid Wark Griffith munkássága jelent számottevő továbblépést. 1908-ban készítette első filmjét, Dollie kalandjait, csaknem valamennyi művét regényesség jellemzi, nagy gondot fordított a színészi játékra és ezzel árnyalt jellemeket, a beleélés fokozását érte el. 

 

Kapcsolódó dokumentumok

Híres munkák

Még nincsenek feltöltött munkák! Küldj fel most!