KÉPZŐMŰVÉSZETI ALAPISMERETEK

Művészet (fn):­ A valóságnak bizonyos esztétikai elvek szerinti, a lényeget ki­emelő tükrözése, megjelenítése mint a társadalmi tudat egyik formája. (Magyar Értelmező Kéziszótár)

A szociológiai meghatározás, miszerint művészet az, amit annak tartanak, megvilágítja, hogy korszakonként, társadalmanként, társadalmi osztá­lyonként és csoportonként is változik, mit tekintenek művészetnek. Minden új alkotás újradefiniálja a művészet mindaddig elfogadott fogalmát.

KÉPZŐMŰVÉSZETI ALAPISMERETEK

A képzőművészeti kommunikáció különböző nyelvi elemek által történik. A képzőművészeti ábrázolás alapelemei: pont,vonal, folt, forma,  szín,  a tónus .

      1. A pont:grafikai értelemben a legkisebb jel. A pontok megoszlása egy felületen sűrűségében meghatározhatja a sötét-világos értéket, térillúziót fejezhet ki. Az posztimpresszionisták, pontosabban a pointilisták fedezték fel a különböző színű pontok általi színkeverést,ami tulajdonképpen a szemben történik.

      2.A vonal. Vonalat húzhatunk valamely eszköz segítségével, mint pl. vonalzó, vagy körző, az eredmény mereven egyenes, kínosan pontos,személytelen vonal lesz. Csak a szabadkézzel húzott egymagában létező vonal lehet lendületes, de ugyanakkor félénk és tétova is. Az ilyen vonal a kéz szabad és könnyed mozgásából ered és magában hordozza alkotója érzelem- és élményvilágát, jellemét.

Különböző vonalak a következőket fejezhetik ki:

egyenes vonal :nyugalom, pihenés

 homorú görbe (lefeléívelő):fáradsag,lustaság

 domború görbe (felfelé ívelő):energia,ellenallas

 enyhén hullámos:gracia,kecsesség,érzékenység,bájosság

 erősen hullámos:mély érzelmek

 lépcsözetesen tört:darabos,durva,férfias

 cikcakk:energia,férfiasság

       3.Folt ,  forma : A mértani alakzatok szigoruan hatnak nyugalmat sugallnak, konstruktívak.A szabálytalan, játékos körvonalú alakzatok- kontúrjaiktól függően különböző hatásúak lehetnek. Lehetnek  melegek, lágyak, vidámak, mozgékonyak, de lehetnek kemények,merevek, ridegek, tragikusak, megfélemlítőek vagy elernyedtek, fáradtak, szomorúak.

       4.A színek és az egyes színhatások különbözőképen befolyásolják életünket. A szín befolyásolja a hangulatot- A szín élénkít és ingerel- A szín azonosulásra és emocionális együttműködésre indíthat- Ma   már kisérletek által bizonyított,hogy a meleg, világos és telített színek térben közelebb esnek  mint a hideg, sötét és törtszínek. 

Majdnem minden szín valamilyen emberi érzelem, vagy szellemi álapot jelképe:

 A fehér

Szimbolikus jelentése: tisztaság, szűziesség, ártatlanság, tiszta lap, ami egy új kezdet, tiszta értelem és érthetőség, megvilágosodás, megtisztulás.

Érzelmi jelentése: minden érzelem felerősödését, a szenvedést és a szenvedés megértését jelképezi.

A fekete

Szimbolikus jelentése: sötétség, árnyék, a nyugati kultúrákban a halál és a gyász színe. Minden élet sötétségben kezdődik és ott is fejeződik be, ez a halál és az élet (az újjászületés) folytonossága.

Érzelmi jelentése: fegyelmezett, független, befolyásolhatatlan, erőt, méltóságot sugárzó személyt jelképez. Negatív jelentése: szomorúság, lemondás, passzivitás, elszenvedett veszteség, depresszió.

 A szürke az öregséget, nyugodtságot és unalmat fogja kifejezni.-

A piros

Szimbolikus jelentése: ősi életerő és bizalom, az anyagi világgal való kapcsolat, erő, áramlás, kezdet, születés, szerelem, szeretet, családi kapcsolatok, forróság, tűz, élet, energia. Negatív oldal is van a vörösnek: a veszély, a büntetés, a harc, a háború, az agresszió és az élet veszélyeztetése.

Érzelmi jelentése: temperamentum, bátorság, biztonságérzet, érzelem, szenvedély. A vörös szín szeretete aktív, dinamikus, életigenlő kedélyű embert mutat

Az sárga a kereszténység az isteni dicsőséget jelképezi (a szentképek aranyháttere). A népi jelképrendszerben a gazdagság és érettség jelképe.

Szimbolikus jelentése: életerő, egészség, értelem, tudás, boldogság, a személyiség kibontakozása, akarat, önállóság, hatalom. Ez a szín emlékeztet minket a legjobban a napfényre

Érzelmi jelentése: vidámság, nevetés, megelégedettség, kíváncsiság, nyitottság az új dolgokra, a változásra.

Kék

szimbolikus jelentése: béke, nyugalom, csend, kommunikáció, kapcsolat, az igaz hit szimbóluma. A keresztények Szűz Máriához társítják, aki az olyan anyai értékek, mint a szeretet és a türelem erényének megtestesítője a szobrok és a festmények esetében is.

Érzelmi jelentése: az anyai részvét és együttérzés, az önfeláldozás, a hűség és a kifogyhatatlan szeretet. A kéket szerető emberek kiegyensúlyozottak, komolyak

Narancssárga

Szimbolikus jelentése: kreativitás, ötletgazdagság, művészet, összhang, szépség, érzékiség, nevetés, öröm, boldogság.

Érzelmi jelentése: az érzelem, barátság és életöröm színe a narancs. A vidám, társaságot kedvelő emberek vonzódnak hozzá. A narancssárga szín szeretete az aktív, magabiztos emberre jellemző, akiben megvan a belátás, befogadás és elengedés képessége.

Az ibolyaszín

Szimbolikus jelentése: megvilágosodás, misztika, spiritualitás, átváltozás, a gyógyításra, szolgálatra, vezeklésre született emberek színe. A magasabb szellemi beállítottságúak, spirituális vonzódásúak, a felszabadult, megvilágosodott emberek szeretik. A sárga, a tudás ellenpólusaként a lila a tudatalatti és a titkok színe.

Érzelmi jelentése: önállóságot jelent és az emberi lélek női (kék) és férfi (vörös) oldalának egyensúlyba hozását, gondolati megtisztulás is a jobb és bal agyfélteke kiegyenlítődése által.

A zöld

Szimbolikus jelentése: természet, növekedés, tavasz, megújulás, nyugalom, gyógyítás, kitartás, döntőképesség. A földön található szerves élet, a fák, az örökzöldek és az egész növényvilág színe. A szivárvány központi színe.

Érzelmi jelentése: mint a kék és a sárga keveréke, egyesül benne a szellem és a lélek, a tudás és a hit. Jelentheti azt is, hogy jó időben, jó helyen lenni, mozgásban lenni. A harmóniára törekvő, érzékeny, együttérző, jószívű, önzetlen, megbízható, barátságos, természetet szerető, nyílt emberek kedvelik ezt a színt

Rószaszín

Szimbolikus jelentése: rózsaszínben látni a világot, feltétel nélküli szeretet, női megérzés és gondoskodás, empátia és törődés önmagunkkal. Egyensúly a szeretet nyújtásában és elfogadásában, amely melegséget visz az ember életébe. Nyugodt, tiszta lelkű, művészi beállítottságú emberek kedvelik és használják ezt a színt, persze mértékkel.

Érzelmi jelentése: a nőiség, az anyaság színe, amely kislányokra, fiatal nőkre vonatkozik, érett nőknél a bennük élő gyermekre, férfiaknál a tudat alatti nőiességre utalhat.

A tónus,  az egyik színt világosabbnak vagy sötétebbnek mutatja, mint a másikat,  a vizuális nyelv eszköze, nagy kifejezőképességgel bír. A fény erőteljessen hat és meghatározó jelleggel hat  érzéseinkre és hangulatúnkra. Ebből kifolyólag a valőr azaz színtónus, mint a fény kifejező eszköze meghatározza a kompozició kifejezőerejét, expresszivitását.

A hét színkontraszt:

  1. Magában való színkontraszt : legalább három, egymástól határozottan elütő színt válasszunk. Hatás: tarka, harsogó, erőteljes, határozott, ünnepi.

  2. Fény-árnyék színkontraszt: Fehér és fekete színek keverése a tiszta színekbe (tiszta színek világosított árnyalatai, tiszta színek sötét árnyalatai) hatás: ellentétes, világosság és sötétség, az egész természet poláris kontrasztjai, s mély alapvető jelentőséggel bírnak.  

  3. Hideg-meleg színkontraszt .  Expresszív hatású, valószerűtlenséget kifejező, távoli/közeli hatás.

  4. Komplementer-kontraszt: komplementer színek együttes alkalmazása egy képen

hatás: eleven,dekorativ

  5. Szimultán kontraszt :Szimultán kontrasztnak azt a jelenséget nevezzük, mikor szemünk valamely szín meglátásával egyidejűleg, tehát szimultán módon, megköveteli a komplementer színt s öntevékenyen létrehozza azt, ha nincs jelen. A szimultán módon létrehozott komplementer szín színérzetként a szemünkben keletkezik, valójában nincs jelen.

  6. Minőségi kontraszt: A szín minőségének fogalma a színek tisztasági, vagy telítettségi fokát jelenti. Minőségi kontrasztnak a telített, ragyogó színek és a tompa, tört színek közötti ellentétet nevezzük.  

  7. Mennyiségi kontraszt : A mennyiségi kontraszt két vagy több színfolt méretviszonyaira vonatkozik. A sok-kevés, nagy-kicsi ellentéte ez. Egy szín hatóerejét két tényező határozza meg. Az egyik a világító erő, a másik a színfolt nagysága. Az egyes színek fényértéke, hatásuk intenzitása különbözik egymástól. A komplementer színek esetében az alábbi harmonikus felületarányok adódnak:
sárga-ibolya = 1/4 : 3/4  ;      

narancs-kék = 1/3 : 2/3 ;             

vörös-zöld = 1/2 : ½

„A művészet olyan tevékenység, amelynek az a célja, hogy a legmagasztosabb és legjobb érzéseket, amelyeket az emberek átéltek, közölje az emberrel.” 

L. Tolsztoj

 

„A művészek nagy gyerekek, kik midőn teremtő szerszámukat megragadják, óriásokká válnak.”

H. de Balzac

 

„Minden gyermek művész. A gond csak az, hogyan maradjon művész felnőtt korában is.” 

P. Picasso

 

„Akinek megadatott a képesség az alkotásra, annak megadatott a képesség a halhatatlanságra.” 

Csontváry Kosztka T.

 

„Lelkesedés nélkül nincs nagyság a művészetben.” 

R. Schumann

 

„A művészet számára minden szép, mivel átható tekintete minden lényben felfedezi a jellegzetességet, vagyis a belső igazságot, amely a forma alól kitűnik. És ez az igazság a szépség maga.” 

Rodin

 

„A világ olyan zsarnok, aki elvárja a hízelgést, hogy kegyesnek mutatkozzék; az igaz művészet azonban önmaga ura, s nem tűri, hogy hízelgő formába kényszerítsék.” (L. van Beethoven) „A világ olyan zsarnok, aki elvárja a hízelgést, hogy kegyesnek mutatkozzék; az igaz művészet azonban önmaga ura, s nem tűri, hogy hízelgő formába kényszerítsék.” 

L. van Beethoven

 

„Akinek művészet az élete, annak az élete művészet.” 

J. S. Bach

 

„Ha hallasz belül egy hangot, ami azt súgja: "nem tudsz festeni!", akkor okvetlenül állj neki festeni, és a hang elnémul.” 

V. Van Gogh

 

„Az a fontos, hogy érezz, szeress, remélj, remegj, élj. Elsősorban ember légy, s csak aztán művész.”

A. Rodin

 

„A művészet nem önmagától fejlődik; az emberek gondolatai változnak, s velük változik kifejezésük módja is.” 

P. Picasso

 

’’Festeni könnyű, ha valaki nem tudja, hogyan kell, de nagyon nehéz, ha tudja. ”– Edgar Degas

 

’’Bírálni könnyű, alkotni nehéz.’’
     Destonches 

 

’’Vannak festők, akik a Napot sárga folttá alakítják át. És vannak mások, akik Nappá alakítanak át egy sárga foltot.’’
     Pablo Picasso

 

’’A mű nem annyira a művész, mint inkább azok által él, akik szeretik a művészetet, és azért szeretik, mert keresik az emberséget.’’
     József Attila 

 

’’A művész semmit nem ér tehetség nélkül, de a tehetség semmit nem ér munka nélkül.’’
     Emile Zola

 

’’Mûvészek vannak, csak nehéz rájuk találni. A mûvészet tehetetlen, ha az, akinekalkot, vak... Én az élvezni vágyók szemét akarom kinyitni.’’

Renoir


’’A művész nem a valóságot ábrázolja, hanem azt a látomást, melyet a valóság élménye kelt az emberi lélekben. Ez a többlet a művészet.’’

Márai Sándor

 

’’A művészet se nem valóság, se nem utánzat. (...) A művészet nem egyéb, mint a valóság kitalálása.’’

Pilinszky János

 

’’Azt várják tőlem, hogy megmondjam, mi a művészet? Ha tudnám, akkor se árulnám el.’’

Pablo Picasso

Online játékok:https://www.artsology.com/games.php

https://eduweb.com/pintura/

https://archive.artsmia.org/artists_toolkit/

https://eduweb.com/portfolio/artofcrimedetection/

https://eduweb.com/insideart/f1.html

Hasznos oldalak: https://ed.ted.com/lessons/how-art-can-help-you-analyze-amy-e-herman

https://ed.ted.com/lessons/is-there-a-difference-between-art-and-craft-laura-morelli

https://ed.ted.com/lessons/a-brief-history-of-graffiti-kelly-wall

https://artsandculture.google.com/partner?hl=ro

https://artsandculture.google.com/category/art-movement

https://www.youtube.com/watch?v=sY0Pf_pfqCI

https://eduline.hu/felnottkepzes/Muveszettortenet_teszt_csak_batraknak_Beval_DN7MYS

https://www.playbuzz.com/nastyas10/are-you-a-true-art-expert

https://offbeat.topix.com/quiz/17074/qidx60

https://www.youtube.com/watch?v=ZVlQOytFCRI

https://www.youtube.com/watch?v=QZQyV9BB50E

Kapcsolódó dokumentumok

Híres munkák