Szobrászat

    A szobrászat 

A szobrászat a képzőművészet egyik ága. Hasonlóan az építészethez formaalkotó művészet. Általában rendeltetésüket tekintve az alkotó által létrehozott formák valóságos, háromdimenziós kiterjedésükben, a térben elhelyezve jelennek meg, tehát a szobrászat a megjelenítés dimenzióit tekintve térbeli művészet. 

A szobrok térbeliségét tekintve két műfaja van a szobrászatnak: dombormű, azaz relief és a teljes szobor, azaz körplasztika.

A dombormű, azaz relief egy nézetre komponált mű, a síkfelülettől eltávolodóan mintázott vagy faragott plasztika. A festészet és szobrászat átmeneti műfajának is tekinthetjük, mert anyag, és technikai megvalósítás tekintetében a szobrászathoz, kompozíciós elveiben a festészethez kötődik.

A dombormű típusait tekintve lehet lapos (bas-relief, mezzo rilievo), féldombormű (demirelief, basso rilievo), magas (haut-relief, altorilievo) és mély; attól függően, hogy megmunkálásukat tekintve a formák mennyire emelkednek ki, illetve mélyednek be az anyag elképzelt síkjához képest.

A teljes szobor, azaz körplasztika térbeliségét tekintve több nézetre komponált, teljes körbejárhatóságában kidolgozott alkotás. Esztétikai átéléséhez nem elegendő, mint a festményt, csupán egy nézőpontból szemlélni, hanem minden oldalról meg kell nézni.

A többnyire az épületet díszítő szobrokra jellemzően a fal elé vagy fülkébe állított szobroknak - szoborfülke - csak egy nézete van; frontálisok.

 A szobrászat területei rendeltetésük szerint 

A szobrászat rendeltetése szerint lehet monumentális, kisplasztika, épület- és díszítőszobrászat. Egy monumentális alkotás, egy kisplasztika és egy díszítőszobor műfaját tekintve egyaránt lehet relief és körplasztika is.

A monumentális alkotás erőteljes, zárt, ünnepélyes hatású, nagyméretű szobor, szoborcsoport.

A kisplasztika életnagyságnál kisebb mű.

Kisplasztikák az éremművészet remekei is. Az érem, az öntés technikájával általában meghatározott alakalomra készül, anyagát tekintve nemesfém vagy nemesfémek ötvözetei; mint a bronz, általában kör alakú, kisméretű fémlap, mindkét oldalán lapos domborművel és felirattal.

A plakett általában kör, néha négyszögletes formájú bronzöntvény, abban különbözik az éremtől, hogy csak egyik oldalán van relief, hátoldala üres.

Az épület és díszítőszobrászat feladata az épület céljainak hangsúlyozása például a funkcionalitás szempontból hangsúlyos részek - ajtók, ablakok - kiemelése, általában dombormű díszítés alkalmazásával. A figurális díszítés többnyire a lényeges helyekre összpontosul, mint például a román vagy a gótikus stílusú székesegyházak kapubéllete, melyeket, oszlopokat idéző, konzolokon álló és baldachinnal koronázott szobrok kereteznek; és az ajtók fölötti domborműves tümpanon-mező vagy ívmező. A gótikus katedrálisok homlokzatára jellemző további építészeti és szobrászati díszítőelemek: a portált lezáró háromszög formájú élein kúszólevelekkel csipkézett vimperga, a homlokzati pilléreket hangsúlyozó fülkés fiálék14; a párkány fölötti trifórium, majd efölött a "királygaléria" fülkeszobrokkal. Az épületek homlokzatán sokszor végig futó fríz15 díszítő funkciója mellett a falfelület formai lezárását és tagolását szolgálja.

   A szobrászat kifejezőeszközei

A szobor plasztikai formái, arányai, tér élménye, anyaga, felülete elsődlegesen és közvetlenül az érzékelés útján hat, és hív elő további lelki folyamatokat. Ugyanakkor a korszerű plasztikai szemlélet megkívánja, hogy a szuggesztív plasztikai élmény befogadásához ismerje a szobrászat belső törvényszerűségeit, kifejezésmódjait és az adott mű korabeli világszemléletét. 

A szobrok összetettebb rendszerezési szempontjának alapját adja: a forma, az anyag, felületi minőség, kompozíció, méret, stílus és a téma egysége.

Tehát a legfőbb kifejezési formák:

- A tömeg, a tömeghatás, a plasztikus forma és mérete - a szobor egésze - adja, lehet összefogott, áttört és tagolt. - A térhatás, ami a plasztikus ábrázolással jut kifejezésre. - A forma; a fény-árnyék, az anyag, a felületi minőség és a szín egészíti ki, hogy valóságos, mértani és absztrakt képzeteket ébresszen. ( Számos esetben színezték, festették a szobrokat a lényeg kiemelésének, egy fontosabb részlet hangsúlyozásának érdekében.)

- A kompozíció, lehet statikus és dinamikus hatású - különböző plasztikus formák térbeli elrendezése, egymáshoz és az egészhez viszonyított aránya és kapcsolódási rendszere.

Kapcsolódó dokumentumok

Híres munkák

Még nincsenek feltöltött munkák! Küldj fel most!