VI. osztály

Új fejezet  GRAFIKAI TECHNIKÁK – TÓNUSÉRTÉKEK VONALLAL.

A művészeti technika a munkaeszközökkel való eljárások összességét foglalja magába, valamint azt az alapot vagy hordozót, amelyre a munka kerül. Léteznek a hagyományos grafi kai technikák (a vízfestékek, fi lctollak, a ceruza, a (rajz)szén, valamint a kollázs és a papírtépés), ugyanakkor modern technikák is (origami, grafi tt ó, számítógépes grafi ka stb.).

Mivel dolgozzunk?különböző vastagságú ceruzák

Mire dolgozzunk? Jó minőségű papírra kell dolgozni

Miért árnyékolunk? Azért, mert árnyékolással (satírozással) többféle tónusértéket tudunk elérni (a sötéttől a világosig és fordítva).

Mi az árnyékolás? Az árnyékolás vagy satírozás azonos vonalértékű (vonalvastagságú) vonalak, vagy párhuzamosan egyenlő távolságra húzott vonalcsoportok egymás mellé, illetve egymásra rajzolása. Árnyékolási típusok: vízszintes, függőleges, dőlt, körkörös, egymást metsző (kereszteződő).

Téma : A természet szépsége (természeti formák)

A kész  munkát ide küldjétek: https://art.bolyai.ro/bekuldes

A formákon a fény és árnyék érzékeltetésére alkalmazd az akromatikus (színtelen) szürkék skáláját.Tanulmányozd egy általad kiválasztott természeti forma alakját(pl.alma,csiga,levél stb)

Image result for tónus skálaImage result for alma tanulmányrajz

https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VI-a/Educatie%20plastica/U0MgQVJTIExJQlJJIFBS/#65

https://www.mozaweb.hu/mblite.php?cmd=open&bid=MS-2335&page=9

Új fejezet A FESTŐI FELÜLETKEZELÉS

A DEKORATÍV FOLT. A FESTŐI FOLT

TECHNIKA: Kollázs,tempera,

TÉMA: SZABAD

A kollázs olyan technikai eljárás, amely abban áll, hogy különböző anyagokat (színes papír, karton, textilanyagok, bőr stb.) ragasztunk a munkafelületre azért, hogy egy kompozíciót hozzunk létre. A kollázst a festői vagy a dekoratív foltokkal vegyes technikaként is fel lehet használni.

A dekoratívan kezelt színfolt megköveteli, hogy a munkafelületen a színfoltot teljesen egyenletesen és egységesen terítsük vagy oszlassuk szét, sima, lapos folt. 

Festői foltot képezhetünk a színek árnyalásával, amelyet SFUMATÓ-nak nevezünk (finom, áttetsző, fokozatos tónusátmenet a megvilágított felületről az árnyékos felület felé). A festői ecsetkezelést a határozott kontúrok nélkül valósítjuk meg. 

Egy képen a kompozíciós egyensúly eléréséhez szükséges, hogy a festői és a dekoratív foltok váltakozzanak.

https://art.bolyai.ro/agak/2019/iparmuveszet/

https://art.bolyai.ro/agak/2018/iparmuveszet/

 

Kapcsolódó dokumentumok

Híres munkák

Még nincsenek feltöltött munkák! Küldj fel most!